Nõgesekääritis – mis ja milleks?

Iga (hobi)aedniku suurim soov ja rõõm on näha oma istutatud taimi kenade ja tugevatena sirgumas. Iga uus õis ning hiljem vili on suureks rõõmuallikaks. Selleks, et taimed elujõulistena kasvaksid, on neil vaja piisavat toitainete- ning veevaru, kahjuritevaba kasvamist ning hoolt-ja armastust :)

Kuigi aianduspoodides on saadaval palju erinevaid väetisi, millega taimele "just see kõige õigem" toitainetevaru tagada, saab ka koduaias kasvavast materjalist tagada taimedele piisava "toidu". Heaks alustalaks on taimede kasvatamine endavalmistatud kompostil. Ja edasiseks taimede piisavaks väetamiseks tasub valmistada nõgesekääritist.

Kõrvenõges on laialt tuntud oma mineraalainete ja vitamiinide sisalduse poolest, olles paljukasutatud ravimtaim ning kevadine vitamiiniallikas toidulaual. Neidsamu häid aineid tasub ka kääritise kujul kasvavatele taimedele anda, siis peaks neil piisavalt toitaineid jätkuma.

Kuidas nõgesekääritist valmistada?

Vajad: kaanega ämbrit (vm nõud), kõrvenõgeseid, vett (eelistatuna vihmavett). Hiljem kurnamiseks sõela/marlit ja kastmiseks kastekannu/ämbrit. Kui soovid kääritisega taimi pritsida kahjurite tõrjumise eesmärgil või väetada taimi lehtede kaudu, siis ka käsipritsi.

Tee nii: Võta ämber, korja see nõgeseid tihkelt täis. Pikad nõgesed lõika lühemateks juppideks. Õitsvaid nõgeseid ei soovitata kääritisse panna, muidu võid pärast aiamaa nõgeseid täis külvata :)

Kui ämber nõgeseid täis, vala vesi peale – nii, et vesi kataks nõgesed. Soovituslik nõgeste-vee suhe on 1 kg nõgeste kohta 10 liitrit vett.

Edasi kata ämber kaanega ja tõsta kuhugi aianurka seisma. Kääritis hakkab tugevalt haisema, seega tasub ta kuhugi mitte väga rahvarohkesse kohta seisma panna. Kääritisel tuleb lasta 10-14 päeva seista, aeg-ajalt võiks segada. Valmis kääritis on rohelise värvusega ning haiseb intensiivselt. Valmis kääritis tuleb kurnata, et vedelikust nõgesetükid eemaldada. Viimased võid panna komposti hulka.

Kuidas kääritist väetiseks kasutada?

Valmis kääritiselahust tuleb enne taimede väetama asumist lahjendada 1:10. Puhtal kujul oleks ta liiga kange ja kõrvetaks taimi. Kui soovid taimi kääritisega pritsida, tasub teha veel lahjem lahus – nt 1:20.

Nõgesekääritisega võiks taimi väetamise eesmärgil kasta umbes kord nädalas või kohe, kui märkad taimedel toitainevaegust. Liiga teha selle lahusega eriti ei saa, äärmisel juhul siis, kui igapäevaselt kasta.

Loe veel:

Artiklit toetab:

Martiina Anni
Martiina Anni
postitatud 09.07.2016 16:38 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid