Ehita ise kompostikast!

Kompostimiseks on palju erinevaid viise. Saab osta valmis kompostikaste, kiirkompostereid, ehitada ise kompostikaste või kompostida lihtsalt kuhjas, ilma rajatisi loomata. Igal meetodil on oma eelised ja puudused.

Siin üks väike õpetus lihtsa kodus ehitatud kompostikastide süsteemi kohta.

Kompostikast peaks olema põhja suurusega vähemalt  1 meeter x 1 meeter . Soovitatavalt suurem. Meie ehitasime enda kompostikastid euroalustest. See tegi ehitamise lihtsamaks. Loomulikult võib ehitada niisama laudadest ka.

Komposti kolm külge võiks olla kinnised, eesmist külge peaks saama ära võtta. Selleks tegime eesmise külje eraldiseisvatest laudadest, et neid saaks ära võtta. Meie panime küll iga laua kruvidega kinni, aga võib teha ka süsteemi, mille puhul eesmise külje lauad liiguvad soones ja neid saab ükshaaval ära võtta.

(Ülemisel pildil on näha, et katsime kompostikasti musta peenravaibaga - ka eesmise külje - see pole otseselt vajalik, lihtsalt meie koer ei jätnud enne komposti rahule, kui seda üldse enam näha ei olnud :) )

Kompostikast peaks seisma kindlal alusel. Meie panime alla kõnniteekivid, et kompostikast maapinnast veidi kõrgemal seisaks – see tagab liigse vee äravoolu. Loomulikult sõltub aluse tegemine konkreetset asukohast.

Kompostikastidele tegime peale kaane. Kaas piirab kompostini jõudvat vee hulka (vihmaperioodil saaks kompost muidu liiga märjaks ning hakkaks mädanema).

Ühest üksikust kompostikastist veel parem on kompostikastide süsteem. Meie ehitasime kolm kasti – esimene selleks, et hakata sinna komposti tegema, teine selleks puhuks, et sinna hakata komposti tegema, kui esimene kast saab täis, aga kompost pole veel äravõtmisvalmis ning kolmas selleks, et hoida oksi ning kuivanud lehti – neid tekib rohkelt teatud hooajal , aga tarvitada on neid vaja praktiliselt aasta ringi. 

Loe veel:

Artiklit toetab:

Martiina Anni
Martiina Anni
postitatud 13.04.2016 08:39 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid