Idandamine on lihtne viis endale värsket ja vitamiinirikast toitu kasvatada, vaja on teada vaid mõnda lihtsat reeglit.
Seemneid: lutsern, lambalääts, redis, till, rukola, salatkress, apteegitill, päevalilleseemned, kõrvitsaseemned jne.
Kaunvilju: hernes, läätsed, munguba, kikerhernes jne.
Teravilja: nisu, kaer, oder, rukis jne.
Soovitav on osta idandamiseks mõeldud seemned/terad mahedana.
On olemas erinevaid spetsiaalseid idandamisnõusid ja lihtsamaid „kodukootud“ variante, mis samuti efektiivsed on. Kõiki viise ma siin tutvustama ei hakka, rõhun rohkem nendele, mida ise kodus ilma spetsiaalsete vahenditeta teha saaks.
Purk võiks eelistatult olla klaasist ja sellel võib olla spetsiaalkaas (pildil roheline kaas, millel on avad sees + lisaks “jalake“, mille abil purk juba õiges, tagurpidi asendis seisab). Sellist purki saab osta paljudest mahepoodidest. Samalaadse süsteemi saab ise teha - võta klaaspurk, lõika selle peale sobivas suuruses kahekordne marli ning leia üks kumm, millega marli kinnitada. Süsteemil ei ole küll jalakest, aga seda saab asendada purki õiges suuruses kaussi asetades. Ükskõik, kas spetsiaalkaanega või isetehtud süsteemiga purk - mõlemal juhul on tagatud õhu ligipääs purki ning vee väljapääs purgist.
Purgis saab idandada paljusid seemneid, kaunvilju (eriti hästi sobib näiteks mungoale, lutsernile), aga see ei sobi kõrgeks kasvavate idandite/võrsete kasvatamiseks (näiteks hernes, teraviljad) ega geelja kattega seemnete idandamiseks (näiteks salatkress, rukola).
Purgis idandamise põhireeglid: pane kuivad seemned purki ja vala neile puhas (eelistatult toasoe) vesi peale. Pane spetsiaalne kaas/isetehtud marlisüsteem peale. Lase üleöö liguneda. Hommikul vala vesi ära, loputa seemned puhta veega üle, kurna vesi läbi kaane ära. Aseta purk veidi viltu, tagurpidi asendis pimedasse ruumi seisma. Loputa seemneid kaks korda päevas, hommikul ja õhtul, toasooja veega. Pea hoolega silmas, et purki liigset vett ei jääks!
Paari päevaga on idandid valmis. Nüüd võid purgile peale keerata õhukindla kaane ja asetada idandid külmkappi. Tarbi nad mõne päeva (kuni nädala) jooksul ära!
Idandamiseks saab kasutada ka erinevaid kandikuid. Head on nad kõrgete idandite/võrsete kasvatamiseks. Kui osta mõni spetsiaalne kandik, on kindlasti kaasas kasutusjuhend- järgi seda! Põhimõte on samalaadne purgisüsteemiga – seemneid on vaja loputada ja veel lasta ära nõrguda.
Osasid seemneid/terasid on kasulik idandada mullapinnal – ka seljuhul on idandamisaluseks kandik. Peamiselt vajavad mullapinda erinevad orased ja näiteks hernevõrsed. Kuigi mõlemaid on võimalik ka ilma mullata kasvatada.
Mulda või substraati vajavad ka geelja kattega seemned. Mina kasutasin substraadi asemel majapidamispaberit- võtsin aluse, asetasin sellele kahekordselt majapidamispaberi, puistasin peale salatkressi seemned ning tegin paberi niiskeks. Edasi hoolitsesin, et paber püsiks niiske (aga mitte liiga märg!) – selleks oli vaja kaks korda päevas paberile vett tilgutada. Mõne päevaga olid idandid pisikeste lehekeste staadiumis- siis tõstsin nad valguse kätte, et lehekesed läheksid roheliseks. Seega majapidamispaber toimis küll!
Artikkel ilmus aprillis 2016
Meil käivad idandid (peamiselt munguba) leiva peale- sulatatud- või toorjuust alla ja idandid peale. Ja loomulikult söövad lapsed neid lihtsalt lusikaga või pisatavad peoga suhu.