Viis põhjust armastada kartulit

Iga uus olevat unustatud vana. Kui oled ära teinud reisi riisi, makaronide, kuskussi, kinoa ja muu eksootilise kraami manu, tasub vahepeal ringiga koju tagasi jõuda. Kartulini, mis on meie toidulaual olnud väärt lisand peaaegu paarsada aastat.

Miks kartul? Anname Sulle alustuseks viis põhjust, miks kartulit armastada:

1. Kartul sobib väga paljudesse toitudesse, ka magusatesse. Kui kartul meie vaimusilma ette enamasti keedetud või praetud kujul kerkib, võime vaid oma viletsat fantaasiat süüdistada. Potella mereandidega? Palun väga! Kartulikotletid umbrohuga? Otse loomulikult! Šokolaadine kartulikook? Pole probleemi! Kui endal napib ideid, kuidas kartulist imeroogi esile manada, võta šnitti www.eestikartul.ee lehelt, kust leiad hulgi retsepte, mille on koostanud tunnustatud toiduvõlurid Mari-Liis Ilover ja Tuuli Mathisen.

2. Kartul on väärtuslik toitainete varasalv. Kartulis sisalduv peamine energiaallikas on tärklis. Tärklis laguneb meie seedesüsteemis glükoosiks, mis on keha (eriti aju) esmaseks ehk kõige kergemini kättesaadavaks energiaallikaks. Pikema süsivesikute puuduse korral hakkab organism glükoosi sünteesima kehavalkudest ja organismi kaitsevõime erinevatele keskkonnateguritele alaneb tunduvalt.

Kartul on ka vitamiinide allikas, selles on C-vitamiini, folaate ja B6-vitamiini. Kartul on ka igapäevane kiud- ja mineraalainete allikas, selles leidub nii rauda, kaaliumi kui ka magneesiumi. Näiteks tavalises keedetud riisis, makaronides ja kinoas C-vitamiini ei ole ning kiudaineid on riisis ja makaronides märgatavalt vähem kui kartulis.

3. Vastupidiselt levinud müüdile ei tee kartul paksuks. Kas Sa tead, et kartulis on vähem kaloreid kui keedetud riisis, makaronides ja kinoaski? Kui räägitakse kartuli paksukstegevast toimest, siis võib selle süü pigem veeretada viisile, kuidas me kartulit sööme – rohkes rasvas praetult või suure koguse energiarikaste kastmetega.

4. Kartulit süües oled loodusele parem sõber. Paljud kartuli konkurendid reisivad Sinu taldrikule kauge maa tagant: riis tuleb enamjaolt väljastpoolt Euroopat, kinoa saab enne Sinu keedupotti jõudmist tuhandeid kilomeetreid läbida.

5. Kartulil on oma koht ka rahvameditsiinis. Kartuli keeduvee aurude hingamine koleda köha korral pole vahest kellelegi võõras soovitus. Kartulimahlale aga omistatakse põletikuvastast toimet ja väidetavasti taandub kartulimahla mõjul valu ning iiveldus, vähenevad gaasid, paraneb üldine seisund.

Loe kartuli kohta lähemalt ka lehelt www.eestikartul.ee või hoia härra Kartuli tegemistel silma peal Facebookis https://www.facebook.com/eestikartul.

Turuarendustoetuse abiga rahastatud tegevus

 

Hea lugeja! Kas Sina armastad kartulit? Milline on Sinu lemmikroog, kus kartul on kesksel kohal? Jäta vastus kommentaaridesse!

Pressiteade
postitatud 25.11.2015 08:58 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Reti
postitatud 20.11.2015 14:16

Et on olemas www.eestikartul.ee! Mida kõike pole :)

Kaare
postitatud 25.11.2015 12:13

Meie pere kartulit ei karda :) Keedame, praeme, teeme putru ja salatit. Väga meeldib ahjus tervelt koorega küpsetatud kartul mõne külma kastmega. Lõkkese visatud nn tuhakartul on soola ja võiga muidugi üle kõige!

Aire
postitatud 25.11.2015 12:31

Kartuli-juustu-küüslauguvorm. Vana hea kartulipudru :)

Martiina
postitatud 25.11.2015 17:04

Mulle meeldib kartul aeg-ajalt :) Kevadine värske kartul on imehea! Samuti hilissügisene kreemjas kartulipuder ning sibulaga krõbedaks praetud kartuliviilud. Viimati oli uueks kartuliroaks minu menüüs kartulivorstid, mis samuti väga-väga maitsvad!

Pellenovelle
postitatud 25.11.2015 22:09

Kevadine kartul kõigega, suvine kartul kodujuustu ja tomatiga, sügistalvel võib pisut Eesti kartuliputru pista. ;)