Kuidas vältida puuviljakärbseid?
Esiteks tuleb nende toidulaud ära kaotada. Puuviljakärbsed munevad küpsetele köögi- ja puuviljadele ning marjadele, nii et hoidke vilju külmkapis või näiteks hoolikalt suletud paberkottides.
Puuviljakärbsed võivad muneda ka niisketele köögisvammidele, kraanikausi äravoolutorudesse või köögi prügikasti. Kontrolli, et need kohad on puhtad. Pese köögi tööpindu regulaarselt ja hoolikalt.
Võta paberileht, keera see koonusekujuliseks toruks. Kinnita kleeplindiga ning aseta pudeli või purgi kohale. Nõu sisse pane ahvatluseks küpse banaani tükk või veidi õunaäädikat. Aseta püünis kohta, kuhu kärbsed koguneda armastavad. Kärbsed jäävad purki lõksu.
Pane purgi sisse õunaäädikas ja paar tilka nõudepesuvahendit. Kata purgi avaus toidukilega, tee kile sisse noaga 3-4 auku. Kärbsed jäävad purki lõksu ning upuvad.
Õunaäädika asemel sobivad ka vein, üliküps või mädanenud puuvili, sidrunipoolik või sidrunikooretükk, sojakaste.
Tavalised ja puuviljakärbsed maanduvad taldrikule ja jäävad sinna lõksu.
Tolmuimeja on väga efektiivne vahend äädikakärbeste püüdmiseks - need tuleb lihtsalt tolmuimejasse imeda :) Hommikuti töötab tolmuimejameetod kõige paremini, siis on kärbsed alles unised.
Erinevad allikad soovitavad äädikakärbeste peletamist lavendliokstega, nelgiga (vürtsi, mitte lille; eriti efektne on köögiriiulile või söögilauale asetatud pomander), aedruudu (ürdi) või sidrunheinaga (pane paar tilka sidrunheinaõli spreipudelisse ja piserda sellega tööpindu).
Artikkel ilmus algselt 28.8.2015. Puuviljakärbse joonistas Kristjan Kalda :)
Kärbsepaber,purk mis on kaetud toidukilega.Purki panen banaanikoori vms.Hoian kraanikausi ja muud tööpinnad kuivana.Kärbsepaber püüab ka väga hästi.
Olen ka tolmuimejasse tõmmanud ja seda purgi-toidukile varianti kasutanud :)
Mina kasutan ka pabertorbiku ja purgi lahendust. Purgi asemel kasutan ilusat vaasi, et näeks ka ilus välja :)
ilus surm siis:)
Lõikan pooleliitrise plastikpudeli pooleks. Ülemise osa panen tagurpidi alumise osa sisse. Seejärel kallan pudelisse õunaäädikat, veidi suhkrut ja vett. Ja see peaks üldjuhul neid tüütuid olevusi ligi tõmbama. :-)
minu kärbsed nii lollid et ei lähe sellisesse lõksu
Eelmine aasta oli äädikakärbestega suur mure. Varemalt oleme lahti saanud lihtsa toidukile ja kaussi õunaäädikat ja törts pesuvahendit meetodiga, aga eelmine aasta sai kõike katsetatud, sest ei tahtnud nad minna. Prooviks olid lisaks lahendused siis paverkoonus pudelissr ja sinna vedelikuks head parenat näiteks puuvilja, veini, äädikat jne. Katsetasin erinevaid kombinatsioone ja anjmaid, ei aidanud. Kärbsepaberid rippusid, tolmuimejaga iga päev tõmbasin neid kokku, puuviljad jms oli kõik eemaldatus, aga lahti ei saanud. Lõpuks jätsin ühe õunaäädika kausi ja kärbsepaberi ja leidsin infot, et nad ei kannata sidrunheina, ostsin siis viirukid, kida mitu korda päevas põletasin ja juurde ka õli, mille veeseguga ma teatud pindu, kuhu nad kogunesid, pritsisin ja siis alles sai neist lahti, see jant kestis kuid ja nii hea oli lõpuks kärbsevabalt elada. Ainuke naljakas ja tore seik oli see, et tollal 3ne tütar mängis siis hea meelega konna ja teeskles kärbeste püüdmist korteris ringi hüpates ja krooksudes :)
Mina olen lihtsamalt üritanud läbi ajada ja kolinud kõik puu-ja juurvilja külmkappi, mistõttu maitse muidugi kannatab. Kärbeste massrünnaku puhul olen tolmuimeja appi võtnud.
Teen paberi ja purgiga lõksu
Tolmuimeja avitab!
Meil on sel aastal nendega siiamaani hästi, pole olnud:) Aga selle meega taldriku ma katsetan ära !
juba 3ndat aastat purgi-paberilõks ja poolik tomat seal leiab kiirelt maiustajaid
Kärbseuputuse likvideerimiseks kasutan tolmuimejat...saab enamusest lahti. Kärbsepaber aitab samuti. Varun korraga koju minimaalselt selliseid asju, mis kärbseid tekitavad. Prügi viin igapäevaselt välja ning tööpindu ja prügikasti pesen iga päev.
Teen peamiselt paberi, purgi ja mingi normaalse toidujäägiga - tomativiil, virsik vms. Aga maal kasutame palju läbipaistvat kärbsepaberit, mis teeb oma töö ilusti ära. archibald.kald@me.com
Purgi, koonusesse keeratud paberi ja tomatitükiga.
Tolmuimejaga tõmmata :) Üldiselt üritan mitte puu-ja juurvilju vedelema jätta, aga ikka juhtub
Tapan kärbselapatsiga :D Ja meil on koduveini, kui pudel pea tühjaks joodud (võib muidugi ka tühja pudeli võtta ja lihtsalt sinna natuke tilgutada veini, joomise pool on puhtalt enda valik ja sõltub olukorrast :D , kasutame pudelit lõksuna. :D Vahel. Sest ega väärt kraam raisata ole :P Ega neid tegelikult palju teki ka, kui midagi *ripakile* ei jäta...Ise katsume hoolsad olla (Y)
Ma ei mäleta juba aastaid, et oleks olnud äädikakärpse nii palju, et neid peaks püüdma. Võib olla on on aidanud sellele kaasa oma aed ja maja. Kui ma midagi teen siis pärast olen kohe kõik jäägid ära koristanud. Õunu ja muid saadusi toon aiast nii palju korraga kui ära sööme ja kui tõesti korjan õunu rohkem, siis panen need õue poolsesse esikusse. Ärge nüüd mõelge, et ma ei söö puuvilju või ei tee süüa, või olen meeletu korra armastaja. Süüa teen rõõmuga, hoidiseid on keldririiulid täis aga kärbsepüüniseid ei ole vaja olnud.
Olen just seda meevarianti kasutanud, kuna mesi omast käest võtta :)
Suvel on meil kogu aeg kõik uksed lahti ja korralik tuuletõmbus. Ei tulegi äädikakärbseid nii. Lavendliõli ka kuhugi kapinurgale või lavendlikotid majas tubades ja koridoris ja on veel kindlam. Annab head lõhna ja äädikakärbsed peletab kaugele. Meil on ka väga hea nipina kastanimunad toas. See hoiab neid ka eemale.
Olen tolmuimejat kasutanud kuid purustatud kastanimunad pidid ka neid peletama.
Enamasti üritan neile maitsva külmkappi paigutada, kuid olen kasutanud ka värvilist purgilaadset spetsiaalset kärbsepüünist, mis näeb päris šeff välja ja toimib hästi.
Olen ehitanud äädika-nõudepesu vahendi püünist alustassi ja lehtriga- ei meelitanud eriti kärbseid püünisesse, lauale jäetud veinipudel tilga veiniga töötab kärbeste kogujana, kuna nad ei oska pudelist välja lennata. Kõige efektiivsem on olnud siiski tolmuimeja - imen kärbsed vette ja sealt neil enam pääsu pole :-)
Mõnus kokteil nõudepesuvahendist, õunamahlast, õunaäädikast ja veest toimib ülihästi. Kokku siis nii umbes kerge klaasitäis, ujuda kärbsed õnneks ei oska :) ja nii kogunevad kenasti klaasi põhja.
Mul on pisike käsitolmuimeja pidevalt käepäeast
Fortuuna tahted saavad endale raamatud Pamela Raestu, Kelluke ja Birgit. Palju õnne kõigile! Ootan infot teie postiaadressi kohta aadressile info@nami-nami.ee
Sellel aastal on kuidagi eriliselt palju äädikakärbseid. Püüan ka kõik ahvatleva ära peita, aga kurivaimud istuvad basiilikutaimedel ja lillevaasis :P Lõpuks sain aru, et tolmuimeja on ikkagi see kõige-kõige! Õhk hetkega puhas :)
Ka mina olin sel sügisel ja talvel nendega hirmus hädas. Mitu kuud kestis see jant. Proovisin püünistega, kui ka õunaäädika/pesuaine varianti, aga ega nad ei tahtnud neid eriti. Pea iga päev tõmbasin tolmuimejaga, mis on väga hea viis nende püüdmiseks. Aga ikkagi, see kõik on tagajärgede leevendus. Köögis ei jätnud bioloogilisi jäätmeid niisama seisma. Endale tundus, et korteris ei ole midagi, mida nad võiks süüa. Aga no ikkagi - peale tolmuimejaga püüdmist olid nad järgmisel päeval kõik samamoodi tagasi. Lõppes see sõda kõik sellega, et leidsin kapi taganurgas kartulite hulgast ÜHE mädaks läinud kartuli. Viisin selle jama ka välja ja peale seda saabus viimaks vaikus. Niiet ainus kindel tõhus meetod on nende toidulauda mitte katta ja otsida üles kõik, mida nad võiksid/saaksid süüa.