Film "Soul Food Stories" ja sellele eelnev loeng Kultuurikatlas

04/08/2015 | 18:00 | Film | Loeng | Tallinn | Kultuurikatel | Kino

Teisipäeval, 4. augustil kell 18.00 tuleb näitamisele Tonislav Hristovi dokumentaalfilm “Soul Food Stories” (2013). Filmile eelneb Nami-Nami portaali looja ja mitme kokaraamatu autori Pille Petersoo 60-minutiline loeng “Toit pole oluline, toit on põhiline?”. Banitsat pakutakse ka!

Film “Sould Food Stories” (2013, Bulgaaria/Soome, 69 min, Tonislav Hristov)

Satovcha on väike vananeva elanikkonnaga Bulgaaria küla, mis ühendab erinevaid elufilosoofiaid ja religioone. Ortodoksed bulgaarlased ja islamiusku türklased elavad kõrvuti mustlaste ja kommunistidega. Vägivaldsed konfiliktid on jäänud minevikku ning külaelanikke ühendavad omaalgatuslikud sõbralikud (toidu)klubid.

Kui religioon ja rahvus mängivad rolli külaelanike erinevas maailmanägemuses, siis laua taga ühendab osapooli igapäevaelu rikastav armastus toidu vastu ja uhkus toidu(tegemise) üle. Filmi autor Tonislav Hristov on öelnud, et "Soul Food Stories" ei ole ainult film toidust, vaid tegu on rituaaliga, kus iga sõber rikastab toidulaua taga oma vürtsidega teiste igapäevaelu. 

Filmi keskpunktis on seitse erineva klubi liiget — mehed, kes kohtuvad regulaarselt ja väidavad, et kõiki probleeme saab lahendada lõunalauas. Aga kas need klubiliikmed elavad ühes maailmas? Üks liige väidab, et homoseksuaalseid inimesi peaks aksepteerima, aga teine liige nimetab neid “friikideks”, keda ei tohi klubisse lubada. Samuti on tuliste arutelude teemaks naised — “Kõik halb tuleb televisioonist. TV õpetas meie naisi meiega vaidlema." Eelmainitud tsitaadiga algab ka film, öeldud mehe poolt, kes peab otsustama, kas anda külanaistele lisapäev klubis. 

Dokumentaalfilmis näeme mitmekesist pilti külast: eelmainitud mehed, muslimi naised ja ka üks Soomest pärit perekond, kes esimeste turistidena veedavad Satovcha külas rohkem kui 10 päeva. 

Film on ingliskeelsete subtiitritega. 

Eestikeelses loengus “Toit pole oluline, toit on põhiline?” räägib sotsioloog ja toidukirjutaja Pille Petersoo toidu rollist soolise, etnilise, rahvusliku ja religioosse identiteedi kujunemisel ja hoidmisel ning ka sellest, kas ja kuidas toit konfliktikolletes eri osapooli ühendab või lahutab. 

Pille Petersoo on toiduhuviline sotsioloog, kes omandas doktorikraadi Šotimaal Edinburghi Ülikoolis. Uurimisteemade seas on nii rahvuslik identiteet kui ka toidukultuur, tulevikus loodetavasti samaaegselt. Lugenud TLÜs RASI juures rahvusluse sotsioloogiat ning tänavu kevadel esmakordselt ka toidusotsioloogiat. Populaarse Nami-Nami portaali looja, kolme kokaraamatu autor, ajakirja Kodu & Aed köögitoimetaja. Elab Viimsis koos mehe, kolme väikese lapse ja nelja kanaga. 

PILET: 4 € 

Piletid müügil 30 minutit enne algust kohapeal sularahas.

Lisainfo:
Filmi “Sould Food Stories” treiler: www.youtube.com/watch?v=1ex3YscuuJI
Pille Petersoo: nami-nami.ee, nami-nami.blogspot.com
Tallinna Kultuurikatla loovharidusprogramm: kultuurikatel.ee/loovharidus

Vaata lähemalt Facebookist.