langustlased, sh langustid ja ebalangustid

Langustlased (Palinuridae)

Suurte kümnejalaliste vähkide sugukond; umbes 45 liiki. Liigirikkaim on ebalangustide perekond (Panulirus) umbes 20 liigiga; langustide perekonnas (Palinurus) on vähemalt 6 liiki; veel kuuluvad sugukonda perekonnad Jasus, Justitia, Linuparus, Palibythus, Palinurellus, Palinustus, Projasus ja Puerulus.

Langustlased elutsevad troopika ja parasvöötme merede rannikuvees. On 30-55 cm pikkused, sõrgu neil ei ole, tagatundlad on väga pikad. Tegutsevad merepõhjas, öösiti; päevaks peituvad urgu. Söövad väheliikuvaid selgrootuid.

Püütakse suurel hulgal maitsva liha pärast - üks väärtuslikuma lihaga mereande. Langustid on müügil enamasti konservina. Värsked langustid säilivad halvasti - kui neil on kerge kalalõhn juures, siis on need juba suure tõenäosusega halvaks läinud. Saadaval ka surimi-tootena. Väga populaarne kreooli köögis.

Languste püütakse nende maitsva liha pärast: süüakse ainult koorikualust sabaosa (sõrgu neil pole, vt allpool). Serveeritakse külmalt salatites, aga ka soojalt raguuna või kastmega.

Ebalangustid

Ebalangustid (Panulirus), langustlaste (Palinuridae) sugukonna perekond. Iseloomulikuks tunnuseks on eesmise tundlapaari suur pikkus. Perekonda kuulub 23 liiki.

Langustid

Langustid (Palinurus), langustlaste (Palinuridae) sugukonna perekond, millesse kuulub erinevates käsitlustes 6-12 liiki. Tuntuim liik on harilik ehk euroopa langust (Palinurus elephas), kes võib kasvada kuni 50 cm pikkuseks ja kaaluda kuni 8 kg, ehkki enamasti jäävad nad palju väiksemateks.

Jasus perekond

Siia alla kuulub näiteks Jasus edwardsii, ingl. k. southern rock lobster, red rock lobster, spiny rock lobster. Püütakse Lõuna-Austraalia ja Uus-Meremaa rannikuvetest. Austraalias ja Uus-Meremaal kutsutakse neid 'crayfish', Māori keeles on need tuntud kui kōura. Meenutavad homaari, aga sõrad puuduvad. Kasvavad kuni 23 cm pikkuseks, võivad kaaluda kuni 8 kg. 

Kuidas eristada languste ja ebalanguste homaaridest?

Eristamaks languste teistest suurtest ja söödavatest vähkidest, nimelt homaaridest, tasub meeles pidada, et langustidel ei ole sõrgu, homaaridel aga on sõrad. Langustidel süüakse ainult koorikualust sabaosa.