2.5 dl käesooja vett
2.5 g pärmi
2.5 dl rukkijahu
48 tundi hiljem:25 g pärmi
7 dl käesooja vett
3 sl õli
2.5 l (umbes 1.3 kg) rukkijahu või rukki- ja nisujahu segu
2 tl soola
2 tl suhkrut
Esmalt valmista juuretis (juuretis annab leivale hea maitse ja niiskuse): pane juuretiseained kaussi, sega hoolega ja kata kauss toidukilega. Hoia soojas.
Kolmandal päeval murenda pärm suurde kaussi, lisa veidi vett ja suhkrut ning sega, kuni pärm on lahustunud. Lisa ülejäänud vesi, õli, juuretis, sool ja umbes 2 liitrit jahu. Sõtku ühtlane tainas, aeg-ajalt jahu lisades, kuni tainas enam käte külge ei hakka.
Puista tainale jahu, kata puhta rätiga ja lase soojas kohas tund aega kerkida.
Kummuta tainas jahusele lauale, lisa ülejäänud jahu ja sõtku, kuni tainas enam laua külge ei hakka. Vormi tainast 2 suurt pätsi ning tõsta need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Kata rätiga ja lase veel 30-40 minutit kerkida.
Pintselda pätsid piima või veega ja küpseta 175-kraadise ahju allosas 50-60 minutit.
Leiva küpsust kontrolli järgmiselt: võta päts ahjust välja ja koputa leiva põhjale. Kui koputus on selge, on leib valmis. Kui mitte, siis pane ahju tagasi.
Valmis leival lase restil rätiga kaetult jahtuda.
Võtan siin hoogu koduse leiva küpsetamiseks... ja eile panin hakkama siinkirjeldatud juuretise. Täna hakkasin aga uurima netist teisi allikaid ja muidu leivateo kohta infot hankima. Ja pärmist tehtud juuretist mujalt ei leidnud. Ikka räägitakse ainult keefirist/õunamahlast ja leivaviilust... Kas on ikka õige asi see siin ja kas sellest saab ikka hea leib?
mantragirl - ma pean tunnistama, et ei ole ise selle retsepti järgi leiba teinud. See retsept on pärit Eesti Instituudi veebilehelt. Pärmikogus on minimaalne (2,5 grammi!), nii et peaaegu olematu ning väljaspool Eestit enamasti nii tehaksegi. Muide - enamus poeleibu on ka pärmiga. (Kuigi ise eelistan samuti täiesti naturaalse juuretisega leiba küpsetada).
Tegin tookord leiva ilusti valmis selle juuretisega... ja esimese leivateo kohta ei tulnud üldsegist paha. Nii et julgen soovitada proovimiseks. Ise proovin järgmine kord aga ilma pärmita juuretist valmistada, näis mis siis saab :)
Tegin täpselt õpetuse järgi, kuid leib on rohkem sepiku maitsega, hapusust justkui ei ole. Olen küll alles selle juuretisega teinud kaks korda - õige maitse pidi alles peale 4.-5. korda tulema.
Mina olen kogu aeg teinud leiba ainult rukkijahust ja mul on alati väga hästi kerkinud :).
Rukkileib (juuretisest)
Eesti Instituudi retsept. Ainult rukkijahust valmistatud leib on väga tihke ja ei kerki hästi - seepärast on soovitav kasutada rukki- ja nisujahu vahekorras 1:1. Sel juhul rukkijahu maitse domineerib, ent leib on palju õhulisem.