Seened ja nende kasutamine köögis

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-08-27 21:25:05
Seenekas:
Kas oleme nüüd nii eurooplased, et enamus seeni on söödamatud-mürgised? Mul tekkis küll huvi kui paljusid söödavaid seeni tean.
Ei ole asi sugugi nii hull - mullu ilmunud Kuulo Kalamehe seeneraamat loetleb üles nt 100 söödavat seent :) Meie korjame kukeseeni, timpnarmikuid, kõiksugu puravikke, pilvikuid, riisikaid (sh väiksemaid võiseeni ja tõmmuriisikaid; muidugi ka kuuse- ja porgandriisikaid), tillukesi murumunasid, kitsemampleid (ühed mu lemmikud, kohe pannile), mullu avastasin kollakate kukeseente e. lehterkantarellide kasvukoha (raske, sest täpselt sügislehtede värvi). Lisaks siis kevaditi mürklid. See siin on nt mu üsna tüüpiline seenekorv (konkreetne foto on tehtud 10. septembril 2006): Ja veel üks (tehtud 30. septembril 2007): Samas kui uuemad seeneraamatud ütlevad, et tavavahelikud ja põdramokad tuleks metsa jätta, siis seda ma ka teen. Metsas ju muid söödavaid seeni hulgim.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Spiidi
Postitusi: 743
Abikokk
2008-08-28 08:41:35
Nii ilusad seened :)

le D?ner

Gegegerda
Postitusi: 327
Abikokk
2008-08-28 09:23:38
Pille pilte vaadates tekib isu ise ka seenele sõita :)

www.gegegerda.blogspot.com

Maris
Postitusi: 305
Abikokk
2008-08-28 13:38:08
Pille, kas sa sordid seened ära ja valmistad oma seeneroad vastavalt sortidele või teed kõik koos?
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-08-28 13:50:15
Maris:
Pille, kas sa sordid seened ära ja valmistad oma seeneroad vastavalt sortidele või teed kõik koos?
Korjan ühte korvi, pärast kodus puhastan uuesti ja sorteerin. Enamasti tekitan kolm virna: värskelt pannile (kuuse- ja porgandriisikad, kitsemamplid, kukekad, puravikud) / kupatamiseks ja siis kuiv- või märgsoolamiseks (võiseened, pilvikud, mitmed riisikad) / kupatamiseks ja siis marineerimiseks (peamiselt tillukesed männiriisikad). Kui mingeid seeni on rohkem, siis laon need veel eraldi virna ja soolan-marineerin eraldi. Kui ükski seen ülekaalus pole, siis soolan-marineerin segaseeni.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2008-08-28 13:55:04
Kollakas kukeseen on ka minu viimase kümne aasta parim leid. U. seitse aastat tagasi korjasin neid veel novembri lõpul lausa külmunutena. Ja tänavu on saanud korjata ka tavalehtrikke, natuke igava maitsega teised, kuid vihma ka palju.
Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2008-08-31 16:45:45
Kupatamist vajavad seened korjan küll eraldi, muidu liiga palju tööd kodus. Ülejäänutega toimetan metsas vastavalt konkreetse liigi rohkusele. Viimati, kui leidsin ühe suure kännutäie mampleid, siis need läksid küll täiesti eraldi kilekotti, milliseid igaks juhuks kaasa võtan. Nokkisin seda kännutäit terve tunni! Muidu nagu Pillel.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-08-31 23:53:23
Kristjan naases suuuuuuure seenekorviga. Mina pidin puhastamisega tegelema :0 Täpselt kilo oli erinevaid puravikke ja liimikuid, kukeseeni ning kuuseriisikaid. Need kuumutasin omas mahlas koos piisa soolaga läbi ja hetkel jahtuvad. Siis karpidesse ja nendest teen kas homme suppi (no nt seda) või teisipäevase peo jaoks pirukat. Ja kuna Kristjan oli eriti suure lehter-kantarellide "koloonia" otsa sattunud (sama, mille ma mullu avastasin :)) ja tal oli meeles, et mulle need seened meeldivad, siis oli ta korjanud poolteist kilo neid hapraid seeni :D Täpselt kilo kuumutasin omas mahlas tasakesi läbi ja peale jahtumist panen need sügavkülma. Pool kilo viime homme lähinaabruses elavale kokandushuvilisest perekonnale kingiks - neil läheb laps esimesse klassi nimelt, nii et tähtis päev.. Lisaks panin likku potitäie seeni, mis homme kupatamisele ja siis ilmselt soolamisse lähevad - mõned pilvikud, männiriisikad, paar kaseriisikat, "hallid seened" jms. Ei viitsi neid eraldi sorteerida hetkel enam..

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Vernanda
Postitusi: 428
Abikokk
2008-09-01 14:57:54
me käisime ise eile, sai ka puravikke ja kukekaid, mõned pilvikud ka. oli kokkulepe, et männiriisikaid ei korja (sest ma ei viitsinud enam marineerida :)), aga neid õnneks polnud ka. pohli korjasin ka, sest neid oli nii palju. mõtlesin kukeseentest proovida püreesuppi teha, näis, kuidas välja tuleb... ja pirukasse läheb neid ja sügavkülma ka.

Da Vahtra Residence

Maris
Postitusi: 305
Abikokk
2008-09-02 11:39:32
Seenekas:
Kas oleme nüüd nii eurooplased, et enamus seeni on söödamatud-mürgised? Mul tekkis küll huvi kui paljusid söödavaid seeni tean.
On teatud söögiseeni, mida ma küll tean, aga ei korja sellepärast, et nad mulle ei maitse (nt tindikud, murumunad, jne) Kui on vähegi mõtet, siis mina sorteerin puravikud, kukeseened, kitsemamplid ja kuuseriisikad veel eraldi, sest mulle meeldivad need 4 maitset omaette. Sel juhul saan pärast täiesti erineva maitsega puravikusupi või kukeseenesupi :) Aga mida te valmistate hiljem soolatud seentest? Olen kuulnud, et need pestakse pärast läbi ja keedetakse ka, aga mida te siis teete, millistesse roogadesse sobivad?
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>