Pärm (sh värske presspärm ja kuivpärm)

Ilse
Postitusi: 730
Abikokk
2010-02-01 11:50:38
Eeltoodut lugede on siis nii, et kui retseptis on "võta üks pakk kuivpärmi" siis ma võin asendandada selle poole paki ( 50 g Pakk) värske pärmiga?

Ilse köögis

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-02-01 12:00:17
Ilsu:
Eeltoodut lugede on siis nii, et kui retseptis on "võta üks pakk kuivpärmi" siis ma võin asendandada selle poole paki ( 50 g Pakk) värske pärmiga?
Jah.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Ilse
Postitusi: 730
Abikokk
2010-02-01 12:16:04
;-) aitähh ma hakkan nõõd seda Focacciat esimest korda tegem... näis mis välja tuleb.

Ilse köögis

Ilse
Postitusi: 730
Abikokk
2010-02-01 15:01:02
Ilsu:
;-) aitähh ma hakkan nõõd seda Focacciat esimest korda tegem... näis mis välja tuleb.
mõned tunnid hiljem: Tegin Mari Liisi retsepti järgi http://rheum-rhaponticum.blogspot.com/2009/11/focaccia.html ja tõesti väga maitsev tuli, pilti ei jõudnud teha, enne sai otsa:) P.S. Siit NamiNamist saab ikka alati häid ideid ja juhiseid !

Ilse köögis

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-07-21 15:57:06
Tõstan siia ka:
Tziiki:
Edith:
kas keegi teab kas eestis on müügil sellist asja mida ingliskeelsetes maadem müüakse nutritional yeast nime all? ja mis võiks selle eestikeelne vaste olla?
see on deaktiveeritud pagaripärm, mis on lihtsalt kultiveeritud ja kuivatatud-s.t et ei sisalda midagi muud (mingeid lisandeid), peale pärmirakkude (erinevalt pärmiekstraktist) põhimõtteliselt saaks seda ise teha :D (ma vana pärmikasvataja-laboris loomulikult :P ) aga mis asi see apteekides olev pärmipulber on?

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2011-10-23 21:39:02
Zapxpxau:
Mari-Liis:
Evelin Ilves, "Kingitud maitsed". Ja ühes retseptis läheb tarvis "15 g värsket pärmi või 1 pakk kuivpärmi". See vist ei ole päris õige võrdlus.
Üks pakk kuivpärmi on ca. 7g ja üldiselt loetakse sellele sobivaks vasteks 14-15g presspärmi. Vähemalt erinevad leivaraamatud väidavad nii.
Jah ja ei. Lihtsam on äelda, et 1 g kuivpärmi võrdub ca 2 g värske pärmiga. Laialt levinud Nordicu kuivpärmid (mida ma ka ise kasutan) on 12 g, nii et vastavad 25 g värskele presspärmile. (NB! pakid on kahekaupa koos, ma räägin ühest ärarebitavast ümbrikust) Veski-Mati kuivpärm on 11 grammi (ehk siis 22 g ehk siis pigem 25 g kui 15 g värsket pärmi) Muud me turul vist polegi? Ma muidugi ei tea, äkki varustatakse Kadriorgu/Ärmat veidi teistest allikatest ;) Ehk siis ma oleksin nõus Mari-Liisi kriitikaga selle kuivpärmi osas. Samas on nii, et veidi vähem pärmi panna on täiesti ok, lihtsalt kerkib veidi kauem ja maitse jääbki parem. Nii et kui keegi võtab 15 g värsket pärmi 25 g asemel ja laseb pärmil rahulikult kerkida, siis ei juhtu midagi..
Mari-Liis:
Mul on ka mitmelt poolt meeles, et meil müüdavad pakid (11 ja 12g) võrduvad 25 g presspärmiga. Tegelikult pärmiteema selles konkreetses retseptis (Alsace'i sibula-peekonikook) tõmbas mu tähelepanu sellega, et 250 g jahu kohta võetakse seesama 15 g presspärmi, mis tundub igati ok või 1 pakk kuivpärmi, mis tundub lihtsasse pirukapõhja selle jahukoguse kohta ikka hiiglama palju. Tegin täna hommikuks raamatust Kaizerschmarrn'i ehk imperaatori pannkooke, mis oli küll üks maitsev roog :)
Zapxpxau:
Mul on mingi saksa firma pakid olnud ja inglise omad, 7g. Huvitav, et pole kunagi juhtunud neid suuremaid ostma! 11g tundub pisut omapärane kogus. Üldiselt kasutan presspärmi tegelikult. Aga retseptide puhul olen harjunud, et on seda 7g pakki silmas peetud.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2011-10-24 10:52:47
Vaatasin veel seda kuivpärmi/värske pärmi asja. Soomlaste Myllyn Paras kirjutab, et 10 g kuivpärmi vastab 30 g tavalisele pärmile. Kui retseptis on 50 g värsket pärmi, siis võta 15-20 g kuivpärmi. Kui pärmitainas on rasvarohke (nt saiatainas), võta pärmi rohkem; kui teed kukleid, siis piisab vähemast pärmist. Ajakiri MAKU kirjutab, et 11g kuivpärm vastab umbes 30 g värskele pärmile. Sunnuntai-jahu tootja RAISIO kirjutab, et 1 pakk Sunnuntai kuivpärmi (11 g) vastab umbes 30 värskele pärmile. Poole liitri (jutt siis vedelikust) kuklitaina jaoks võta 1 kuivpärmipakk, poole liitri saia-kringli-stritslitaina jaoks 2 pakki kuivpärmi (võiga rikastatud tainas on raskem ja vajab võimsamat kergitamist). Ja seda soomekeelset juttu tõlgendan ma nii, et 50 g värske pärm "mahub" pärast veetustamist topeltpakikese sisse, et siis üks rebitav pakipoolik vastab 25 g värskele pärmile.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 1 | 2 | 3 >