Pärm (sh värske presspärm ja kuivpärm)

Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2009-04-10 10:33:28
OK, tänud - niiet ka soolase küpsetise puhul on vaja veidi suhkrut. Ma kahtlustasin ise ka et ega soolaga pärmi ei segata....
Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2009-04-10 11:24:04
Fre:
OK, tänud - niiet ka soolase küpsetise puhul on vaja veidi suhkrut. Ma kahtlustasin ise ka et ega soolaga pärmi ei segata....
Soolaga ära küll sega, see ei lase pärmil kasvada ja kergitada, aga paar supilusikatäit suhkrut pole ka vaja - piisab näpuotsatäiest ja natukesest vedelikust, et pärmi "lahustada". Kuivpärm segatakse jah enne kuiva jahuga ühtlaseks ja siis alles märjad ained juurde (ja velik soojem kui presspärmil).

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Kardemon
Postitusi: 493
Abikokk
2009-04-11 23:51:39
Thredahlia:
Fre:
OK, tänud - niiet ka soolase küpsetise puhul on vaja veidi suhkrut. Ma kahtlustasin ise ka et ega soolaga pärmi ei segata....
Soolaga ära küll sega, see ei lase pärmil kasvada ja kergitada, aga paar supilusikatäit suhkrut pole ka vaja - piisab näpuotsatäiest ja natukesest vedelikust, et pärmi "lahustada". Kuivpärm segatakse jah enne kuiva jahuga ühtlaseks ja siis alles märjad ained juurde (ja velik soojem kui presspärmil).
mina tean väga kindlast allikast sellist infot (Tallinna Teeninduskoolist), et pärm tuleb lahustada ainult vedelikus. suhkur-sool lisada jahule. seda seetõttu, et tänapäeva pärm on timmitud nii kiiretoimeliseks. kui ta varakult soola-suhkruga kokku puutub (nendega lahti hõõrudes), hakkab ta liiga vara reageerima ja taigna kergitamiseks jääb väge vähemaks.

http://kardemon.blogspot.com

Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2009-04-12 10:41:18
Pärm ei reageeri, pärm paljuneb :) Väge tal sellega vähemaks küll ei saa jääda. Vist. Suhkur kiirendab seda protsessi ja pärm töötab "metsikumalt", liigne sool jällegi pärsib (st. kui kogu taina sool korraga "lahustamise" ajal lisada). Küpsetuspulber reageerib. Aga pärmi lahustamise vedelikus ei tohiks olla võid ja õli, need tuleb lisada alles sõtkumise käigus, kui jahu ja vedelik on juba kokku segatud. Rasvakiht kuuldavasti võib pärmi lämmatada.

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Kiilike
Postitusi: 1100
Abikokk
2009-04-12 22:09:29
Thredahlia:
Aga pärmi lahustamise vedelikus ei tohiks olla võid ja õli, need tuleb lisada alles sõtkumise käigus, kui jahu ja vedelik on juba kokku segatud. Rasvakiht kuuldavasti võib pärmi lämmatada.
mhhh ... tupperware pärmitaigna retseptis segatakse kokku pärm, suhkur, sool, leige vedelik (vesi/piim/vee-piima segu/kartulikeeduvedelik) ja õli (3-6 spl). Kõik see loksutatakse segi ja lisatakse jahule. Sõtkutakse tainas ja kergitatakse. Mul on see tainas alati korralikult kerkinud ja seda max 30 minutiga. Saiakesed/pirukad tulevad kerged ja kohevad ning koorik on pehme.

kiilikese köögikatsetused

Kardemon
Postitusi: 493
Abikokk
2009-04-12 23:30:26
Kiilike:
Thredahlia:
Aga pärmi lahustamise vedelikus ei tohiks olla võid ja õli, need tuleb lisada alles sõtkumise käigus, kui jahu ja vedelik on juba kokku segatud. Rasvakiht kuuldavasti võib pärmi lämmatada.
mhhh ... tupperware pärmitaigna retseptis segatakse kokku pärm, suhkur, sool, leige vedelik (vesi/piim/vee-piima segu/kartulikeeduvedelik) ja õli (3-6 spl). Kõik see loksutatakse segi ja lisatakse jahule. Sõtkutakse tainas ja kergitatakse. Mul on see tainas alati korralikult kerkinud ja seda max 30 minutiga. Saiakesed/pirukad tulevad kerged ja kohevad ning koorik on pehme.
ma ka olin viimasel ajal selle TW retsepti järgi teinud ja imestasin uue info valguses, et kuidas siis üldse sai hea küpsetis tulla. üldse, ka suhkruga lahti hõõrudes on tulnud küpsetis välja (vanaema ja ämm on nii teinud). tuttav katsetas (kes teeb ka muidu TW järgi), sedasi jahu sisse segades soola-suhkrut, kerkis taigen kauem ka. rasva jutt on oluline ilmselt rasvasemate küpsetiste puhul,TW taignas pole seda ehk nii palju?! ja ehk see pärmi lahustamise osa on ka olulisem just nende rasvasemate-magusamate taignate puhul?! Thredahlia, "paljuneb" on vist jah õige sõna... :)

http://kardemon.blogspot.com

Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2009-04-14 08:28:29
Minul jälle ei tule pärmitainas välja ühegi nipiga, täitsa õnnetu juba. Kusjuures nõuka-ajal tuli aga viimased 20 a pausi on oma jälje jätnud. Soolane kringel tuli hästi tihke ja tugeva pärmilõhnaga, soojana oli OK süüa aga jahtununa rändas utiliseerimisele (mõne aja pärast). Mul on vist õhus siin mingid pärmi tapvate batsillide parved. Tegelikult ilmselt puudub vastav intuitsioon - retseptides on ju alati et lasta kerkida nii kaua kui vaja ja sõtkuda nii kaua kui vaja. Tõenäoliselt panen sellega kusagil hullult mööda.
Tiina
Postitusi: 1340
Abikokk
2009-04-14 08:43:43
Fre:
Minul jälle ei tule pärmitainas välja ühegi nipiga, täitsa õnnetu juba. Kusjuures nõuka-ajal tuli aga viimased 20 a pausi on oma jälje jätnud. Soolane kringel tuli hästi tihke ja tugeva pärmilõhnaga, soojana oli OK süüa aga jahtununa rändas utiliseerimisele (mõne aja pärast). Mul on vist õhus siin mingid pärmi tapvate batsillide parved. Tegelikult ilmselt puudub vastav intuitsioon - retseptides on ju alati et lasta kerkida nii kaua kui vaja ja sõtkuda nii kaua kui vaja. Tõenäoliselt panen sellega kusagil hullult mööda.
Fre, vaata siia teemasse, kus pärmitaigna tegemise kohta nippe jagatakse. Mul oli ka kunagi pärmitaigna ees suur austus, aga tuleb tunnistada vana tõde, et harjutamine teeb meistriks. Kusjuures olen viimasel ajal teinud ka nii, et segan kohe kõik kokku, pärmi ja soola ja õli, aga ikka tuleb välja.

Gruusia köök on siiski üle kõige!

Nipitiri
Postitusi: 959
Abikokk
2009-04-14 08:48:48
Fre:
Minul jälle ei tule pärmitainas välja ühegi nipiga, täitsa õnnetu juba. [...] Tegelikult ilmselt puudub vastav intuitsioon - retseptides on ju alati et lasta kerkida nii kaua kui vaja ja sõtkuda nii kaua kui vaja. Tõenäoliselt panen sellega kusagil hullult mööda.
Sageli on kirjas ka, et "kuni tainas kahekordistub" vmt. Sõtkumise aeg ja pärmimaitse ei tohiks küll kausaalses seoses olla. Mina lasen kringlitainast enam-vähem soojas kohas kerkida 45-60 min.
Tziiki
Postitusi: 801
Abikokk
2009-04-14 09:28:59
mina teen pärmitaigent alati nii, et pisut suhkrut+pärm-segan, lasen seista kuniks pärm vedel, siis lisan leige vee/piima ja siis hakkan jahu juurde lisama ja sõtkuma. Alati jätan taigna sellise kleepuva, sest kui pärast küpsetist vormima hakkan, siis pean ju niikuinii jahu lisama ja seega välistan selle, et jahu saaks liiast. Ja olgem ausad-korralik kogus võid teeb pärmitaigna ikka mõõõõnusalt pehmeks :P eriti kringlite-stritslite puhul

As for butter versus margarine, I trust cows more than chemists :)

<< 1 | 2 | 3 >>