Pärm (sh värske presspärm ja kuivpärm)

Malankristi
Postitusi: 1
Kokaõpilane
2008-02-04 19:35:35
Tere! Kuna elan inglismaal ja pole siin veel blokk pärmi kohanud (võib-olla pole piisavalt põhjalikult otsinud), siis sooviks teada, mis on kuivpärmi ja tavalise pärmi vahekord? Nii väga vaja teinekord....
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-02-04 21:10:23
malankristi:
Tere! Kuna elan inglismaal ja pole siin veel blokk pärmi kohanud (v6ib olla pole piisavalt p6hjalikult otsinud), siis sooviks teada, mis on kuivpärmi ja tavalise pärmi vahekord? Nii v2ga vaja teinekord....
Tere, MalanKristi! See pole üldse nii lihtne küsimus :) Elasin ise seitse aastat Edinburghis, Šotimaal, ja puutusin selle küsimusega pidevalt kokku. Värsket pärmi (fresh yeast / compressed yeast) leidsin mina tervisepoodidest (health food store) - ei müüdud mitte valmis pakikestega, nagu meil, vaid tuli külmletist küsida ja siis kaaluti vajalik kogus suure nõu seest välja. Proovi, äkki leiad? Seda kasutad täpselt samamoodi, nagu tavalist presspärmi. Kuivpärmi on UKs kahtesugust. Active dry yeast / dry yeast tuleb klaasi sisse mõõta ja soe vesi peale valada. Viie minuti pärast peaks see kenasti vahutama ja siis võib kasutada sarnaselt meie presspärmile (soovitav on teha eelkergitus, siis töötab pärm paremini). Ostes kontrolli alati säilivuse kuupäeva - vana kuivpärm ei kerki. Muide, kui külmkapis või isegi sügavkülmas hoida, siis säilib kauem. (Mina ostsin enamasti vist Allison'i brändi, sellises oranžikirjus metalltoosis). Teine kuivpärm on instant yeast / quick yeast, mis on sarnane Eestis leiduvale kuivpärmile. Tuleb segada lihtsalt kuivainete hulka ja piisab ühekordsest kergitamisest. Eri firmade pärmid töötavad erinevalt - on veel kõiksugu superquick variante jne. Kõige kindlam on lugeda pakendilt, et kui mitu pakki/lusikatäit nt poole liitri vedeliku jaoks võtta. Aga rusikareegel on selline, et 'active dry' pärmi tuleb võtta 50% värske pärmi kaalust ja 'instant dry' pärmi 40% värske pärmi kaalust.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-09-19 21:16:06
Aurora:
Kas pärmi võib külmutada?
Kui kenasti ära pakendada, siis peaks värske pärm sügavkülmas säilima kuni 4 kuud. "Sulata" külmkapis enne tarvitamist ja tarvita seejärel üsna kiiresti.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Dee
Postitusi: 360
Abikokk
2008-09-19 22:40:42
Mul on pidevalt pärmi ülejäägid sügavkülmikus, ja tõesti, Pillel on õigus, säilib hästi. 4 kuud pole küll hoidnud, aga näiteks täna tegin kaneelisaiu 2 kuu vanusest pärmist, ja kõik oli ok. :)
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-12-03 18:50:40
Baobao 3.12.2008:
Tere, ei suutnud varasemates postitustest leida - aga kas keegi aitaks pärmi asjus? Kui retseptis on kirjas kuivpärm (n. üks teelusikatäis), aga mul kodus värsket, siis kuidas seda õiget kogust mõõta? Aitäh!
Baobao, vastus on tegelikult ülal olemas. Kui seda ülaltoodud "valemit" kasutada (võtta kuivpärmi 40% värske pärmi kogusest), siis 2 tl kuivpärmi vastaks 25 g värskele pärmile.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Baobao
Postitusi: 5
Kokaõpilane
2008-12-03 21:12:44
Jah, aitäh! Nüüd läheb küpsetamiseks :)
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-01-06 11:07:58
Aiaia 6.1.2009:
Vajan hädasti pärmi, ja ei saa seda hetkel kuidagi kaubandusvõrgust. Leidsin kapist kuivpärmi, mille best before oli ligi 4,5 aastat tagasi (okt.2004). Suletud pakk ja kenasti kuivas kapis säilitatud. Kas on mingit lootust, et see natigi toimiks? Küpsetis pole iseenesest väga vastutusrikas, lubasime lihtsalt lastega pitsat teha. (teine variant mida küsida, on ilma pärmita pitsatainas, sellist ma kah ei leidnud).
No see on ikka üsna aegunud pärm - võib toimida, aga ei pruugi. Võid teha pitsalaadse piruka ju mõne pehmema mure- või siis tavalise lehttaina peale. Lisaks on väike valik pitsalaadseid küpsetiste retsepte siin (ei sisalda pärmi).

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Nipitiri
Postitusi: 959
Abikokk
2009-01-06 17:38:12
Pille:
No see on ikka üsna aegunud pärm - võib toimida, aga ei pruugi.
Just nädalavahetusel tegin sarnase katse parim-enne-2006 kuivpärmiga - imekombel töötas, kuigi kerkimiseks vajas palju kauem aega. Aga on ka vastupidiseid näiteid (s.o mittetöötamisest)...
Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2009-04-10 08:49:23
Vabandust aga... mina olen ikka pärmiga vaenujalal või siis õigemini mitte sõbralikes suhetes. Kahtlustan et kasutan ka aegajalt pärmi kuidagi valesti. Nõuka-ajast mäletan, et pärmi pidi kuidagi vee ja suhkruga segama jne. Kui retseptis pole mingeid spetsiifilisi instruktsioone pärmi kohta siis kuidas peaks sellega toimima? Soolastes küpsetistes ju suhkrut pole.
Nipitiri
Postitusi: 959
Abikokk
2009-04-10 10:24:36
Fre:
Vabandust aga... mina olen ikka pärmiga vaenujalal või siis õigemini mitte sõbralikes suhetes. Kahtlustan et kasutan ka aegajalt pärmi kuidagi valesti. Nõuka-ajast mäletan, et pärmi pidi kuidagi vee ja suhkruga segama jne. Kui retseptis pole mingeid spetsiifilisi instruktsioone pärmi kohta siis kuidas peaks sellega toimima? Soolastes küpsetistes ju suhkrut pole.
Kuivpärm segatakse enamasti otse jahu sisse. Värske pärm tuleb ikka enne paari supilusikatäie suhkruga segada (=hõõruda) ja siis käesoe (aga mitte kuumem) vedelik peale kallata - kas piim või vesi, või mida parasjagu kasutad.
< 1 | 2 | 3 >>