Glükeemiline indeks

Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2008-11-17 19:11:19
Ajendatuna Itaalia köögi all vahepeal kõneks olnud glükeemilise indeksi teemast kaevasin veidi netis ja leidsin paar huvitavat linki, mis vbl pakuvad ka kellelegi teisele huvi. Minu isiklik huvi glükeemilise indeksi olemuse vastu sai alguse pidevatest kodustest vaidlustest kartuli ja selle tervislikkuse üle (vs nt pasta). Vaidluses tõde teadagi ei selgu, aga kui kirglikult vaielda, võib vähemalt targemaks saada. Glükeemilisest indeksist Harvardi Ülikooli kodulehel Sydney Ülikooli glükeemilise indeksi kalkulaator Üldse tundub tore toiduteooria ja keemia alane koht olevat Harvard School of Public Health'i kodulehekülg nimega Nutrition Source.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-11-17 19:23:09
Teen teema püsivaks, aga ühtlasi tõstan selle 'eritoitumise' rubriiki :) Ma olen üht-teist kokandussõnastikus ka kirjutanud. Plaanis on siia nami-namisse GI tabelid ka lisada..

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Kärt
Postitusi: 503
Abikokk
2009-03-19 13:59:49
Mind tegelikult üllatas, et kartulil on nii suur GI. Ja pastal, mis samamoodi on tärklis, on madal GI ja seda soovitatakse diabeetikul eelistada kartulile.

Kahekesi Kalamaja köögis

Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2009-03-19 14:13:39
Tärklisel ja tärklisel on suur vahe :) nagu rasval ja rasval on vahe. Lisaks peaks "al dente" ja pehmeks keedetud pasta GI "al dente" kasuks üsna erinev olema.

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Kärt
Postitusi: 503
Abikokk
2009-03-19 15:20:16
Seda "al dente" ja mitte vahet ma olen lugenud jah. Eks muidugi on asjadel vahe aga lihtsalt olen kuulnud/lugenud palju igasuguseid toitumissoovitusi mis pastasöömist vältida soovitavad ja eelistada kartulit, kuna tegemist on juurviljaga. Lisaks paneb mind jätkuvalt imestama näiteks ajakirjas Toit ja Tervis ilmuvad iganädalases menüüs see, et väga palju soovitatakse soolase kõrvale süüa just kartulit. Ja see kartul on üleüldse paljudel inimestel iga asja kõrvale. Ja paljud imestavadki kui öelda, et kartulit eriti ei söö, siis mida sa sööd?! Igal juhul on see GI teema äärmiselt põnev! Vabandust kui jutt tüütuks jahumiseks muutub.

Kahekesi Kalamaja köögis

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2009-03-19 15:27:49
Thredahlia:
Lisaks peaks "al dente" ja pehmeks keedetud pasta GI "al dente" kasuks üsna erinev olema.
Adonay:
Seda "al dente" ja mitte vahet ma olen lugenud jah. Eks muidugi on asjadel vahe aga lihtsalt olen kuulnud/lugenud palju igasuguseid toitumissoovitusi mis pastasöömist vältida soovitavad ja eelistada kartulit, kuna tegemist on juurviljaga.
Siinsamas nami-namiski on sellest juttu olnud. Panen uuesti: [3quote]Pasta has a low to moderate glycemic index (30-55) that results in a slow, steady release of energy in your body. Pasta made with semolina is made from cracked wheat and not finely ground flour so it has a moderate glycemic index. Furthermore, pasta is unique in its physical make up. The reason for its slow digestion and steady release of energy is "the physical entrapment of ungelatinized starch granules in a sponge-like network of protein molecules in the pasta dough." You don't need to understand that to get the good news that pasta can be good for your energy. Yippee! But always serve pasta al dente. If you overcook pasta it gets soft and swollen and you have fully "gelatinized" those starch granules and turned pasta into an energy drainer[/quote] (Algallikas)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Kärt
Postitusi: 503
Abikokk
2009-03-19 15:38:51
Just, siitsamast ma seda lugesingi :)

Kahekesi Kalamaja köögis

Proua Simpson
Postitusi: 177
Abikokk
2009-03-28 17:40:14
Adonay:
Seda "al dente" ja mitte vahet ma olen lugenud jah. Eks muidugi on asjadel vahe aga lihtsalt olen kuulnud/lugenud palju igasuguseid toitumissoovitusi mis pastasöömist vältida soovitavad ja eelistada kartulit, kuna tegemist on juurviljaga. Lisaks paneb mind jätkuvalt imestama näiteks ajakirjas Toit ja Tervis ilmuvad iganädalases menüüs see, et väga palju soovitatakse soolase kõrvale süüa just kartulit. Ja see kartul on üleüldse paljudel inimestel iga asja kõrvale. Ja paljud imestavadki kui öelda, et kartulit eriti ei söö, siis mida sa sööd?! Igal juhul on see GI teema äärmiselt põnev! Vabandust kui jutt tüütuks jahumiseks muutub.
Kuna sa võtsid juba kartulite ja diabeetikute jne teema ülessse, siis ütlen omalt poolt ka paar sõna. Üldiselt soovitatakse diabeetikutel ikkagi eelistada kartulit pastale. Glükeemiline indeks on tore asi küll, aga tasakaalustatud toitumises ei ole see ainuke asi, mis määrab. Pasta peamine probleem on ikkagi jahus, mis - eriti kaaluga võitleva diabeetiku jaoks - võib olla suur probleem. Kartul annab ikkagi ka palju muid ained ja seda peetakse seetõttu kasulikumaks. Kuigi jah, GI indeks sõltub tõesti palju koostisainetest, st et täisterajahust pasta on ilmselt midagi muud, ja väga palju ka sellest, kuidas toit on valmistatud (al dente vs pastapuder). Lihtne keedetud kartul aga kipub ikkagi olema madalama GI-ga kui pasta, ning kartulit on ka menüüs lihtsam arvestada kui ebamäärase kaaluga pastaportsjonit.