Piiniaseemned, männiseemned ja seedermänniseemned

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-02-06 09:14:10
Ühes teises kokandusfoorumis läks sel teemal vaidluseks, aga kuna minu huvides siin vestlust arendada, siis teen teema siia ka :) Inglise keeles on asi lihtne. On olemas selline asi nagu 'pine nuts' (nimi küll segadusttekitav, sest botaaniliselt pole need muidugi mingid pähklid), mis otsetõlkes tähendab 'männipähklid'. See mõiste hõlmab umbes 15 söödavate seemnetega mändi, sh piinia e. itaalia mänd (Pinus pinea), Siberi seedermänd (Pinus cembra ssp. sibirica või Pinus sibirica), Korea seedermänd (Pinus koraiensis), Ameerika üheokkaline mänd (Pinus monophylla) ja Kaljumägede mänd (Pinus edulis), hiina seedermänd (Pinus armandii), Jeffrey mänd (Pinus jeffreyi), valgetüveline seedermänd (Pinus albicaulis), makedoonia e. rumeelia mänd (Pinus peuce), suhkrumänd (Pinus lambertiana), šveitsi e. alpi seedermänd (Pinus cembra), kääbus-seedermänd (Pinus pumila) jne. Kõigi ülalloetletute seemneid kutsutakse siis inglise keeles 'pine nuts'. Nad erinevad küll veidi kuju (pikemad ja saledamad vs lühemad ja ümaramad), maitse ja õlisisalduse poolest (nt korea seedermänniseemnete õlisisaldus on 78%, üheokkalisel ja Kaljumägede männil 62% ning Euroopa liikidel vaid 45%*), aga kokanduses kasutatakse neid sarnaselt. See, et itaallased kasutavad eelkõige itaalia männi e. piinia seemneid on loomulik, sest need kasvavad neil n-ö tagahoovis. Naaberriigis Šveitsis kasutatakse ilmselt pigem alpi seedermänni seemneid. Ja siberi rahvad kasutavad loomulikult eelkõige siberi seedermänni seemneid. Minu jaoks on küsimus aga eelkõige selles, kuidas neid retseptides kutsuma peaks. Männiseemned (mis oleks vist kõige korrektsem?) kõlab veidi harjumatult. Piiniaseemned peaks siis kasutama konkreetselt vaid Pinus pinea seemnete jaoks? Seedermänniseemned oleks õige termin suure osa, ent mitte kõigi jaoks? "Seedermänni- või piinia- või männiseemned" oleks vist kohmakas? PS Kindlasti ei ole tegemis seedriseemnetega - see on hoopis teine puu... * Harold McGee andmeil

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-02-06 09:49:03
Just, Su loogika ei saaks enam õigem ollagi. Just seepärast kasutavadki itaaliapärased retseptid "piiniaseemneid" või vahel eksitavalt "piiniapähkleid". "Seedermänniseemneid" oleme harjunud niisama näksima. Eestlase jaoks ajab see asja segaseks...

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-05-03 14:17:24
Thredahlia blogis on väga asjalik võrdlev foto. Kes teab, ehk jagab kunagi siingi :D

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-05-03 14:27:21
Pille:
Thredahlia blogis on väga asjalik võrdlev foto. Kes teab, ehk jagab kunagi siingi :D
Jajajaa :D Seedermänniseemned vasakul, piiniaseemned paremal.

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Liisi
Postitusi: 955
Abikokk
2010-03-19 09:27:29
Kolmandat päeva vaevab mind kohutav kibe maitse suus. Eile siis proovisin netiavarustest vastust leida ja esimesena lõi ette Delfi foorumi, kus kirjeldati sama probleemi. Sealt tuli kohe ilmsiks ka kibeda maitse põhjus - seedermänni seemned. Nimelt kui tegin esmaspäeva õhtul kana, mille peale raputasin seedermänniseemneid, samas ajal neid ka niisama suhu toppides. Mees sõi ka kana, aga temal ei ole midagi viga - ilmselt oli kogus siis piisavalt väike. Igaljuhul on täiesti kohutav süüa ja samal ajal tunda ainult seda kibedat maitset ning taga tipuks pidi see ketsma nädalapäevad:O Tagantjärele lugesin paki pealt ka hoiatust, et võib tekkida mõru järelmaitse. Tootjat ei vaadanud, aga tegemist oli selle pakendiga, kus peale on kirjutatud "kommi asemel".

Liisi Blogi

Sissela
Postitusi: 54
Kokaõpilane
2010-03-20 01:55:31
Heheh, ma juba üsna jupp aega tagasi lugesin sellest kibeda maitse asjast. Eelmisel neljapäeval sõin seedermänniseemneid ja enne paki avamist meenus see kibe maitse... Ja nagu kiusamiseks algas laupäeva hommik sellega, et mingi seletamatu kibe maitse tuli suhu. Lõpuks meenusid need söödud seemned. Õnneks mul juba kolmapäeval kadus see kibedus ära. Ehk ei kesta sulgi kaua :) Ebameeldiv oli küll. Toidu maitset küll tundsin, aga pärast söömist oli jälk kibe maitse suus. Netist lugedes selgus, et enamasti on kibeda maitse põhjustajaks Hiina päritolu seemned.
Netcat
Postitusi: 1930
Abikokk
2010-03-21 14:12:34
Huvitav, ei ole juhtunud. Olen kuulnud, et kui neid kuumutada enne tarvitamist, siis seda kibeda maitse jama ei tohiks tulla. Ise pole küll igakord viitsinud, sellest hoolimata on kõik ok olnud.

Elu on ebakindel. Söö magustoit kõigepealt.

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-10-06 16:29:54
Mul on väga kena pilt röstitud piiniaseemnetest :)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com